Pac-12 Announces 139 Utes As 2020-21 Honor Roll Student-Athletes
May 19, 2021, 2:52 PM
(Photo by George Frey/Getty Images)
SALT LAKE CITY, Utah – The Pac-12 announced 139 Utah Utes as members of the conference’s 2020-21 Fall & Winter Academic Honor Rolls.
1,079 student-athletes were named to the honor rolls.
Utah had 139 honor roll members. The mark ranked second among Pac-12 schools.
Standouts in competition and the classroom đ đ đ #GoUtes
1ïžâŁ3ïžâŁ9ïžâŁ Utah student-athletes were named to the @Pac12 Fall and Winter Academic Honor Roll, the second-most in the leagueâŒïž
đ° https://t.co/ahWK8iLMf8 pic.twitter.com/TVRylZqaxX
— Utah Athletics (@utahathletics) May 19, 2021
A student-athlete with a cumulative grade-point average of 3.3-or-above, and who has served at least one year in residence at the institution, is eligible for the honor.
Utah’s honor roll student-athletes were from the school’s men’s basketball, women’s basketball, cross country, football, gymnastics, women’s soccer, men’s swimming & diving, women’s swimming & diving, and women’s volleyball programs.Â
đŁđźđ°-12 đđ°đźđ±đČđșđ¶đ° đđŒđ»đŒđż đ„đŒđčđčđ
A total of 1âŁ,0âŁ7âŁ9⣠student-athletes were recognized for their work in the classroom & were named to the Pac-12's 2020-21 Fall & Winter Academic Honor Rolls! đ—ïž#BackThePac https://t.co/tXwTxPNQFb
— Pac-12 Conference (@pac12) May 19, 2021
Men’s Basketball
- Eli Ballstaedt (Pre-Business)
- Riley Battin (Business Administration)
- Jaxon Brenchley (Business Administration)
- Mikael Jantunen (Undeclared)
- Rylan Jones  (Business Administration)
- Brooks King (Finance)
- Alfonso Plummer (International Study/Parks, Recreation & Tourism)
Women’s Basketball
- Niyah Becker (Communications)
- Maurane Corbin (Human Development & Family Studies)
- Dru Gylten (Kinesiology)
- Brynna Maxwell (Communications)
- Zuzanna Puc (Civil Engineering)
Women’s Cross Country
- Aubrey Argyle (Elementary Education)
- Grace Burnett (Business Administration)
- Karli Branch (Biology)
- Anna Busatto (Biomedical Engineering & Kinesiology)
- Emma Christensen (Biomedical Engineering)
- Emma Earl (Accounting)
- Chloe Kockler (Undeclared)
- Sara Leonard (Nursing)
- Astrid Lindgren (Kinesiology)
- Ellie Lundgreen (Chemical Engineering)
- Brooke Manson (Urban Ecology)
- Kaitlyn Mercer (Psychology)
- Trina Moreno (Masters of Social Work)
- Sarah Newton (Kinesiology)
- Natalie Platil (Computer Engineering)
- Sophie Ryan (English Teaching)
- Poppy Tank (Kinesiology/Psychology)
- Bella Williams (History and French/Spanish)
- Cara Woolnough (Biomedical Engineering)
Football
- Faysal Aden (Kinesiology)
- Stone Azarcon (Psychology & Criminology)
- London Bartholomew (Economics & Sociology)
- Jake Bentley (Finance)
- Maxwell Cotton (Kinesiology)
- Britain Covey (Business)
- Braeden Daniels (Business)
- Solomon Enis (Business)
- Cole Fotheringham (Business)
- Cameron Gardner (Undecided)
- Dakota Hansen (Undecided)
- R.J. Hubert (Communications)
- Falcon Kaumatule (Undecided)
- Blake Kuithe (Management)
- Sataoa Laumea (Undecided)
- Ben Lennon (Parks, Recreation & Tourism)
- Drew Lisk (Finance)
- Hunter Lotulelei (Undecided)
- Joe Ludwig (History)
- Sebastian Macaluso (Undecided)
- Johnny Maea (Family, Community & Human Development)
- Paul Maile (Family, Community & Human Development)
- Shintaro Mann (Undecided)
- Jared March (Kinesiology)
- Keegan Markgraf (Economics)
- Max Miner (Undecided)
- Simi Moala (Criminology)
- Eli Morrow (Biology)
- Jordan Noyes (Undecided)
- Taniela Pututau (Undecided)
- Noah Rodriguez-Trammell (Management & Marketing)
- Skyler Southam (Business)
- Miki Suguturaga (Criminology)
- Marist Talavou (Undecided)
- Devaughn Vele (Communications)
- Charlie Vincent (Undecided)
- Thomas Yassmin (Quantitative Analysis of Markets & Organizations)
Women’s Gymnastics
- Alexia Burch (Kinesiology)
- Cammy Hall (Criminology and International Studies)
- Jillian Hoffman (Kinesiology)
- Cristal Isa (Applied Mathematics)
- Emilie LeBlanc (Kinesiology)
- Maile O’Keefe (Kinesiology)
- Abby Paulson (Kinesiology)
- Adrienne Randall (Criminology)
- Jaedyn Rucker (Kinesiology)
- Sydney Soloski (Finance)
Women’s Soccer
- Halee Barker (Undeclared)
- Makayla Christensen (Criminology)
- SJ Edwards (Physics)
- Anna Escobedo (Strategic Communications & Kinesiology)
- Haley Farrar (Psychology)
- Kylee Geis (Psychology)
- Jessica Hixson (Elementary Education)
- Eden Jacobsen (Communications)
- Hillary Noakes (Biology)
- Hanna Olsen (Environmental and Sustainability Studies)
- Brianna Pearson (Communications)
- Chelsea Peterson (Undeclared)
- Sidney Roberts (Undeclared)
- Ali Schinko (Business Administration)
- Courtney Talbot (Business Administration)
Men’s Swimming & Diving
- Chris Allen (Economics)
- Nick Becker (Civil Engineering)
- Andrew Britton (Business Administration)
- Noah Carlson (Computer Science)
- Tony Chen (Family, Community and Human Development)
- Felix Chiun (Kinesiology)
- Santiago Contreras (Marketing)
- Jackson Cunningham (Mechanical Engineering)
- David Fridlander (Computer Science)
- Cole Giandinoto (Entrepreneurship)
- Lex Hernandez-Nietling (Psychology)
- Max Hernandez-Nietling (Business Administration)
- Chase Hindmarsh (Business Administration)
- Jaek Horner (Pre-Business)
- JP Hynes (Business Administration)
- Robert King (Finance)
- Luke McDivitt (Mechanical Engineering)
- Parker McOmber (Pre-Biomedical Engineering)
- Grant Nations (Mechanical Engineering)
- Tony Puertas (Business Administration)
- Ben Waterman (Economics)
- Women’s Swimming & Diving (16)
- Elise Beller (Pre-Nursing)
- Emma Broome (Kinesiology)
- Regan Caufield (Mechanical Engineering)
- Lizzy DeCecco (Biology)
- McKenna Gassaway (Family, Community and Human Development)
- Grace Horvath (Kinesiology)
- Abbie Hurst (Civil Engineering)
- Sara McClendon (Communications)
- Kayla Miller (Kinesiology)
- Lexi Mills (Kinesiology)
- Kylie Mitchell (Parks, Recreation and Tourism)
- Sophia Morici (Psychology)
- Charity Pittard (Kinesiology)
- Emma Ruchala (Kinesiology)
- Maddie Woznick (Kinesiology)
- Kyla Yetter (Quantitative Analysis of Markets & Organizations)
Women’s Volleyball
- Sommer Daniel (Undeclared)
- Naya Dong (Kinesiology)
- Kennedi Evans (Business Administration/Chemistry)
- Kenzie Koerber (Communications)
- Madelyn Robinson (Kinesiology)
- Emily Smith (Biomedical Engineering)
- Sarah Stephens (Kinesiology)
- Alexa Van Komen (Finance)
- Zoe Weatherington (International Studies/Ethnic & Social Justice)